Komoly környezetterhelést okoznak az egyszerhasználatos műanyagok

Radikális csökkentésre van szükség a felhasználásuk terén

carspod

Még jelenleg is tart a Műanyagmentes Július, amely egy globális mozgalom. Az egyszerhasználatos műanyagok felhasználásának csökkentése soha nem volt olyan fontos, mint most. Egyes vélemények szerint Földünk fulldoklik az egyszerhasználatos műanyag hulladék miatt.

A ’50-es és ’70-es évek között még kis mennyiségű műanyagot állítottak elő, ezért az emiatt keletkező műanyag-hulladék is még kezelhető volt. A ’70-es és ’90-es évek között viszont a műanyag előállítása megháromszorozódott. A kétezres évezred első évtizedében annyi műanyag készült, mint amennyi összesen az azt megelőző negyven évben. Ma több mint négyszázmillió tonnányi műanyagot állítanak elő évente az ENSZ adatai szerint.

Amennyiben ez a trend folytatódik, abban az esetben 2050-re az emberiség elérheti az évi 1100 millió tonnát1 az eldobható műanyagok terén, amelyeket csak nagyon rövid ideig használnak világszerte. A rendelkezésre álló adatok szerint napjainkban a globális műanyaggyártás 36 százalékát az olyan csomagolási célú előállítás teszi ki, mint például az üdítők és ásványvizek tárolására szolgáló PET-palack gyártás. Sajnálatos módon azonban az ilyen csomagolóanyagok 85 százaléka a hulladéklerakókban vagy a természetben végzi.

Bár manapság sokan hulladékezelési problémaként tekintenek erre a kérdésre, nem szabad megfeledkezni arról a tényről sem, hogy az egyszerhasználatos műanyagok 98 százalékát fosszilis üzemanyagokból állítják elő. A műanyaggyártás miatt keletkező károsanyag-kibocsátás 2040-ig 19 százalékkal nőhet.

Szomorú adat, de hétmillió tonnányi műanyaghulladéknak csak tíz százaléka kerül újrahasznosításra. A maradék több millió tonnás mennyiség hulladéklerakókban, folyópartokon, illetve az óceánokban végzi. Az ENSZ figyelmeztetése szerint amennyiben az emberiség nem változtat a műanyagok gyártásán, felhasználásán és az ezzel kapcsolatos hulladékkezelésen, abban az esetben 2040-re megtriplázódhat az ökoszisztéma műanyagterhelése és elérheti éves szinten a 23-27 millió tonnát. Nem csak a PET-palackok termelése és hulladékká válása jelent problémát. A műanyag-szennyezésért felelőssé tehetők a cigarettacsikkek is, amelyek szűrői apró műanyagszálakat tartalmaznak, de az élelmiszerek csomagolásai, a szívószálak, a bevásárlószatyrok és a keverőeszközök is problémát jelentenek.

A SodaStream portfóliójával olyan megoldásokat kínál, amelyek segíthetnek csökkenteni a műanyagszennyezést. Az otthoni szénsavasvíz készítéssel ugyanis elkerülhető az egyszerhasználatos PET-palackok használata. Egyetlen egy készülék újratölthető szénsavasító palackja több ezer műanyagpalack kiváltását teszi lehetővé.

A SodaStream mindenkit arra buzdít, hogy csatlakozzon az olyan, műanyaghulladék csökkentését célzó globális kezdeményezésekhez, mint például a Műanyagmentes Július. A mozgalom hivatalos webloldala: www.plasticfreejuly.org

1https://www.unep.org/interactives/beat-plastic-pollution/?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjw-uK0BhC0ARIsANQtgGPlGtXVYbXWSL7KIaJV-iBqOB3AtMzW5-8RS2XrFiw2i8pCHn87iSYaApagEALw_wcB

Tudtad?