Mindkét női és férfi kajak páros is bejutott a középfutamba

Csipes Tamara és Gazsó Dóra
Csipes Tamara (elöl) és Gazsó Alida Dóra a női kajak párosok 500 méteres versenyének előfutamában a 2024-es párizsi nyári olimpián a vaires-sur-marne-i evezős és kajak-kenu pályán. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra, valamint a Pupp Noémi, Fojt Sára kajak páros is bejutott a középfutamba 500 méteren a párizsi olimpián.

Mindét magyar kettes harmadik lett délelőtt az előfutamában, de csak az első két hely ért középfutamot, ezért kellett még egyszer vízre szállniuk.

A második reményfutamban együtt szerepelt a két magyar hajó. Csipesék nagyon beragadtak a rajtban, de remek utazó sebességgel felzárkóztak, élre álltak és végül simán nyertek. Puppék jobban indultak meg, ők viszont később visszacsúsztak és a negyedik helyen értek célba, de ez éppen elég volt a folytatáshoz.

Csipes Tamara először a délelőtti négyesről beszélt, amely közvetlenül fináléba jutott:

“A kissé hektikus felkészülés ellenére nagyon jó volt. Előzetesen arról beszéltünk, hogy ha fejben ott vagyunk, és mindenki megcsinálja, amit egyesben tud, akkor magunkat is meglephetjük. Szerintem nagyon jó volt, annak ellenére, hogy a táv felétől úgy éreztem, mintha dőlne a hajó, innentől pedig gyakorlatilag kiszálltam, hagytam hogy a lányok becipeljenek. Azt szeretném elérni, hogy magunkat is meglepjük” – szögezte le.

A párossal kapcsolatban a kétszeres olimpiai bajnok Csipes megjegyezte, az egyetlen mumusa a jobbról érkező oldalszél, ettől kissé összezavarodott, így az előfutam nem sikerült.

“Aztán most már inkább hátszél volt, így tudtunk egy technikailag nagyon jó pályát jönni, nem kellett belehalni, ez pedig visszahozott kicsit mentálisan” – utalt a reményfutamra Csipes, aki az Európa-bajnokság után került előre vezérevezősnek. Gazsó így a négyesben és párosban is mögötte ül, technikailag ez volt a természetes megoldás, ami úgy tűnik, működik is – tette hozzá.

Pupp Noémi elmondta, a négyes nagyon jó volt, de szeretnének még csiszolni a folytatásra, és szerinte akár a németeket is meg lehet fogni. 

“A páros előfutam bosszant, mert pár tizeden múlt a továbbjutás, talán ez a tüske maradt bennünk a reményfutamra, ráadásul reggel nyolc óta itt vagyunk és két óránként éles pályákat jövünk. Háromszor kellett ma végigcsinálni a bemelegítés, verseny, levezetés protokollt, ami elképesztően fárasztó.” – fogalmazott. 

Fojt Sára arról beszélt, hogy nagyon várta már az olimpiai rajtot:

“Az utóbbi hetekben csak arra vártunk, hogy végre elinduljon az első futamunk. Örülök, hogy így sikerült zárnunk ezt a napot. Holnap azért jó lesz pihenni, de várom a folytatást.”

A nap meglepetését szolgáltatta, hogy a szám első reményfutamában csak ötödik lett az Emma Jörgensen, Frederikke Matthiesen világbajnoki címvédő dán páros, amely így búcsúzott.

A középfutamot és a döntőt pénteken rendezik.

Középfutamban a Nádas, Tótka kajak páros

carspod

Előfutamában másodikként célba érve bejutott a középfutamba a Nádas Bence, Tótka Sándor férfi kajak páros 500 méteren, a párizsi olimpián.

    Négy előfutamot rendeztek, s az első kettő között kellett végezni ahhoz, hogy ki lehessen hagyni a reményfutamot.
    Ebben a számban két magyar egység érdekelt, közülük elsőként, a négyből a második futamban lapátolt az ebben a számban világ- és Európa-bajnok Nádas Bence és a tokiói olimpián K-1 200-on aranyérmes Tótka Sándor.  
    A friss Eb-győztes magyar egység kapta el a legjobban a rajtot az öt hajót felvonultató mezőnyben, 250 méter után a németek álltak az élre, a magyarok kis különbséggel követték őket, a többi ellenfél pedig a hajrában fel is adta a küzdelmet.  

Középfutamos a Kopasz, Varga kajak páros is 

A frissen összeült második magyar egység a negyedik előfutamba került, az első két helyért közvetlenül középfutamot. A délelőtt végére megérkezett a pályán uralkodó széljárás, élénk jobbos hátszél fújt.

A tokiói olimpia 1000 méter egyes számának első és második helyezettje nem rajtolt jól, sőt, hátulról kellett feljebb kapaszkodnia, de aztán az utazó sebessége megfelelőnek bizonyult ahhoz, hogy a táv második felében a második helyen evezzen. A Tokióban, még 1000 méteren győztes Jean van der Westhuyzen, Tom Green ausztrál páros jelentős fölénnyel vezetett, míg a magyarokra megpróbált feljönni a cseh kettős, de a sorrend nem változott.

“Ez volt nemzetközi mezőnyben az első pályánk együtt, nagyon jónak értékelem. Egy fontos kiindulópont volt a mai nap, örülök neki, hogy a legerősebb riválissal, az ausztrálokkal versenyezhettünk együtt, igaz, tisztes távolsággal megnyerték a futamot, ami érthető, hiszen hosszú ideje gyakorolnak együtt. Szerintem jól helyt álltunk ahhoz képest, hogy négy hete edzünk együtt” 

– nyilatkozott a vegyes zónában Kopasz Bálint, aki hozzátette, dinamikusan együtt tudtak mozogni Vargával annak ellenére, hogy egyesben teljesen különböző technikával, csapásszámmal dolgoznak.

“Mindenképpen pozitív volt, bár előzőleg kicsit zsákbamacska volt ez a szám. Sikerült egyből továbbjutni, a legerősebb ellenféllel versenyezhettünk, jól megoldottuk a dolgot” – fűzte hozzá Varga.

Tótka Sándor először a rögtön a középfutamba került négyesről beszélt, mint elmondta, rendkívül “puha” a víz, ilyenkor pedig sokkal jobban kidomborodnak a technikai részek, jobban együtt kell lennie az egységnek. 

“Talán ez nem volt meg, ezt a szakmai igazgatónk is látta kintről. Ennek ellenére, ha egy ilyen rossz pályával tudtunk ilyen jól menni, az nem rossz, és ha a hibák felét ki tudjuk javítani, akkor alig várom, hogy megnézzük, mire lesz ez elég.” – fogalmazott.

A párosról szólva elárulta, annak ellenére, hogy Nádassal ez volt az első vízre szállásuk, nagyon jól sikerült az előfutam.

“Egy rosszabb pályával jót menni még mindig jobb, mint fordítva. Ez mindenféleképpen pozitívum” – nyilatkozta Nádas, aki szerint mindig az első futamon dől el, hogy ki, mit hozott magával, hol tart, és eldől, kiben milyen potenciál van. 

“Azt kell mondjam, mindkét egységgel jól állunk, a középfutamra és a döntőre egyre jobb és jobb teljesítményt fogunk leadni, nagyon megnyugodtam a mai naptól” 

– jelentette ki a világ- és Európa-bajnok  szegedi kajakos. 

A páros középfutamra és a döntőre pénteken kerül sor.

(MTI)