Az ötödik helyen végzett a női vízilabda-válogatott
A magyar női vízilabda-válogatott az ötödik helyen végzett a párizsi olimpián, amelynek szombati helyosztóján ötméteresekkel 15-12-re legyőzte az olasz csapatot.
Talán az egész olimpia alatt nem volt ilyen szellős a Paris La Défense Aréna, de így is több mint tízezer néző foglalt helyet a lelátón.
Az olaszok fórból szereztek vezetést, Keszthelyi Rita ötméteresből egyenlített, majd a rivális centergóljára Garda Krisztina távoli lövéssel válaszolt. Egy jó blokk után már a vezetésért támadhatott a magyar csapat, Rybanska Natasapedig fórból talált be. A rivális újabb centergólt szerzett, a túloldalon a magyarok ötösből válaszolhattak volna, de Keszthlyi pattintott lövése kijött a felső lécről (3-3).
A második negyedben a kiállításából visszaúszó Faragó Kamilla kezdte meg a gólgyártást, majd Gurisatti nem túl jó lövése is utat talált az olasz kapus keze alatt a hálóba. Bianconi próbálkozását Magyari Alda már csak a képzeletbeli gólvonalon túlról tudta kihúzni, de fórból Mahieu Geraldine gyorsan visszaállította a különbséget. Mindkét csapat gyorsan kihasználta a következő emberelőnyét, a magyar lehetőséget Gurisatti értékesítette.
Az olaszok egy szépen végigjátszott akció végén közelről mattolták Magyarit, majd gyakorlatilag a másik oldalról is eljátszották ugyanezt a figurát. A nagyszünetre végül így is a magyarok vonulhattak előnnyel, mert Vályi Vanda hat másodperccel a dudaszó előtt lőtte be a fórt (8-7).
A fordulást követően egy olasz ötméteresre Neszmély Boglárka kapta meg a lehetőséget a magyar kapuban, de centikkel lemaradt Siliva Avegno lövéséről. Támadásban hosszú percekre elakadtak a csapatok, mindkét oldalon gyengék voltak a lövések, pontatlanok az emberelőnyös figurák. Már csak másfél perc volt hátra a negyedből, amikor az olaszok elmozdultak a holtpontról, és megszerezték a vezetést, a magyarok még időkérés után sem tudták értékesíteni az előnyt (8-9).
A női válogatott utolsó olimpiai negyedének közel a fele pergett le gól nélkül, amikor az olaszok belőttek egy fórt, aminek köszönhetően kettővel elléptek. A magyarok újabb létszámfölényes szituációt rontottak, ekkor már 12 perce tartott a góltalanság, amit aztán Keszthelyi egy gyönyörű szabaddobással zárt le. A túloldalon az olaszok nyolcasa is villant, Roberta Bianconi akcióból talált be.
Mihók Attila az újabb fór előtt időt kért, Gurisatti pedig gyorsan befejezte az akciót szűk másfél perccel a vége előtt. A játékvezetők kontrát ítéltek, és még emberelőnybe is kerültek a magyarok, Garda pedig kapásból egyenlített. Az olaszok 25 másodperccel a vége előtt ugyancsak megkapták a lehetőséget a bíróktól, az időkérés után szépen körbe járatták a labda, de Magyari védése lezárta a rendes játékidőt (11-11).
Az ötméteres párbajban Magyari az első két olasz lövést kivédte, Keszthelyi, Garda, Szilágyi Dorottya és végül Gurisatti sem hibázott, ez pedig eldöntötte az ötödik hely sorsát.
A társszövetségi kapitány Mihók Attila büszke a magyar női vízilabda-válogatottra
“Lehet, hogy kívülről úgy tűnt, ez csak egy egyszerű meccs az ötödik helyért, de óriási feszültség volt mindenkiben. Saját magunkért, a becsületünkért küzdöttünk. Egy-egy alkalommal ugyan alulmaradtunk ezen az olimpián, de a végén azért két kiváló csapatot le tudtunk győzni ahhoz, hogy ne nyolcadik hely legyen a vége, ez pedig ha nem is elégtétel, de nagy büszkeség” – mondta az interjúzónában Mihók Attila.
“Nekem az volt a feladatom, hogy ezt a három világversenyt levezényeljem minél jobb teljesítménnyel. A lányoknak is elmondtam, akárhogy is alakultak az eredmények, én nagyon büszke vagyok, hogy ezzel a csapattal dolgozhattam” – jegyezte meg a szakember, aki Cseh Sándorral együtt a tavalyi, fukuokai világbajnokságot követően vette át Bíró Attilától a feladatot. Januárban az eindhoveni Európa-bajnokságon és most is ötödik lett az együttes, februárban pedig a dohai vb-n ezüstérmet nyert.
A csapatkapitány Keszthelyi Rita elmondta, az egész olimpia alatt bizonyította a válogatott, mekkora tartás van benne, ezért rendkívül büszke a lányokra
“Nyilván az éremért jöttünk, mint ahogyan rajtunk kívül még jó néhányan. Nagyon kevésen múlt a dolog, de büszkék lehetünk magunkra, mert mindvégig megvolt a csapategység, az utolsó pillanatig küzdöttünk egymásért, ezt pedig hazavisszük magunkkal. Egységben ötödiknek lenni sokkal jobb, mintha úgy nyertünk volna bármit, hogy nem is akarjuk látni a másikat” – mondta a 32 éves klasszis.
Az MTI kérdésére elárulta, továbbra is Spanyolországban folytatja pályafutását, de hogy melyik csapatban, az még nem hivatalos.
A jövővel kapcsolatban Keszthelyi azt mondta, szeretne kitartani a négy év múlva Los Angelesben sorra kerülő olimpiáig.
“Két évig ugyanígy Spanyolországban, egy élklubban fogok játszani, és ott is szeretném bizonyítani, hogy helyem van a válogatottban” – fűzte hozzá Keszthelyi.
Az esetleges visszavonulásával kapcsolatban könnyeivel küszködve azt mondta:
“Ha innen éremmel mentünk volna haza, akkor nem kellene négy évet várnom erre, úgyhogy ezért nem fogom feladni, olimpiai éremmel szeretném befejezni a pályafutásomat.”
A spanyol válogatott a fináléjában 11-9-re győzte le az ausztrál csapatot
A spanyolok a 2012-es és a 2021-es elveszített döntőjük után harmadszor indultak harcba a végső sikerért, míg az ausztrálok a 2000-s, hazai környezetben rendezett játékok óta – ahol a női vízilabda bemutatkozott – először kerültek ismét az akkor megszerzett arany közelébe.
A torna meglepetéscsapata végül a fináléban a negyedik negyedig tudta tartani a lépést a spanyolokkal, akik a négy gólt szerző Beatriz Ortiz vezérletével diadalmaskodtak.
Spanyolország története második aranyát nyerte vízilabdában, 1996-ban Atlantában a férfiak győztek.
Női vízilabdatorna
Döntő:
Spanyolország-Ausztrália 11-9 (2-2, 1-0, 4-3, 4-4)
A 3. helyért:
Hollandia-Egyesült Államok 11-10 (2-3, 1-4, 3-2, 5-1)
Az 5. helyért:
Magyarország-Olaszország 15-12 (3-3, 5-4, 0-2, 3-2, 4-1) – ötméteresekkel
Gól: Gurisatti 3, Garda, Keszthelyi 2-2, Rybanska, Faragó, Mahieu, Vályi 1-1, illetve Bianconi, Marletta 3-3, Palmireri, Cocchiere, Viacava, Galardi, Avegno 1-1
A7. helyért:
Görögország-Kanada 19-10 (2-2, 5-3, 5-2, 7-3)
A női torna végeredménye:
1. Spanyolország
2. Ausztrália
3. Hollandia
4. Egyesült Államok
5. Magyarország (Magyari Alda, Neszmély Boglárka, Faragó Kamilla, Garda Krisztina, Gurisatti Gréta, Horváth Brigitta, Keszthelyi Rita, Leimeter Dóra, Mahieu Geraldine, Parkes Rebecca, Rybanska Natasa, Szilágyi Dorottya, Vályi Vanda)
6. Olaszország
7. Görögország
8. Kanada
9. Franciaország
10. Kína
(MTI)